"Körülöttem minden Angliára emlékeztetett, olyannyira, hogy szinte Angliába képzeltem magamat?" - írta 1815-ben az angol Richard Bright utunk első állomásáról, a martonvásári Brunszvik kastélyról.
Beethoven Emlékmúzeum I Agroverzum I Brunszvik-kert
A Brunszvik-kastély parkja tavasztól őszig (április 1-től október 31-ig) minden nap 9-18 óra között,
téli időszakban (november 1-től március 31-ig) 10-16 óra között látogatható.
Pénztárzárás 45 perccel a parkzárás előtt!
Bejárat az Agroverzum új látogatóközpontján keresztül.
A kastélypark a martonvásári lakcímkártyával rendelkezők számára továbbra is ingyenes látogatható.
Az Agroverzum egyéb szolgáltatásairól, tárlatvezetéseiről és programjairól ITT tájékozódhat
A parkban kerékpározni, görkorcsolyázni, és gördeszkázni tilos! Kutyát és egyéb háziállatot bevinni nem szabad.
Ajánlott ingyenes parkolási lehetőségek a városunkba látogatók számára: Agroverzum előtti parkoló (kb. 50 parkolóhely), vasútállomás parkolói (kb. 200 parkolóhely), Rákóczi utca (kb. 20 parkolóhely), Kodály Zoltán utca (kb. 20 parkolóhely)
A kastélyról
Brunszvik Antal Mária Terézia királynőtől kapta a grófi rangot és a martonvásári birtokot. A kastély mai külseje az 1870-es neogótikus stílusú átépítéskor alakult ki. Az egyemeletes épület szabálytalan alaprajza, csúcsíves, nagy ablakai, a karcsú tornyok, támpillérek, fiatornyok, pártázatok együttese igazi romantikus hangulatot teremt.
Brunszvik Antal majd fia, Ferenc virágzó gazdaságot teremtett itt, a kastély köré pedig valódi földi paradicsomot varázsolt. A park fái között megtalálható a mocsári ciprus, a páfrány fenyő, a juhar és a platán. A hársak közé amerikai szivarfát, balkáni vadgesztenyét ültettek. A park közepét kis tó foglalja el, benne sziget hatalmas, árnyas fákkal és szabadtéri színpaddal, ahol nyaranta 3 alkalommal felcsendülnek Beethoven melódiái annak emlékére, hogy a XIX. század első évtizedében többször megfordult itt a halhatatlan zeneszerző.
Beethovent a környezet szépsége mellett a Brunszvik-családhoz, főként a család hölgytagjaihoz fűződő barátsága vonzotta erre a helyre. Barátsága jeléül több darabját - köztük az Appassionata-szonátát - a család tagjainak ajánlotta. A park varázsa és a felcsendülő muzsika népszerűsége ma is töretlen. A kastélyban kialakított Beethoven Emlékmúzeumban a család nőtagjainak Beethovennel folytatott levelezését, valamint a művész és a család életével kapcsolatos dokumentumokat mutatják be. Látható többek között a zeneszerző hajtincse, szoborportréja és arcképe, megismerhetjük magyar vonatkozású műveit és egyéb magyarországi kapcsolatait is.
Az egykori főúri rezidencia ma a Magyar Tudományos Akadémia Agrártudományi Kutatóközpontjának ad otthont.